Hindiston Bosh vaziri maslahatchisi oʻrinbosari bilan uchrashuv
2022-yil 19-avgust kuni Oʻzbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga aʼzo davlatlar Xavfsizlik kengashlari kotiblarining navbatdagi yigʻilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurgan Hindiston Respublikasi Bosh vazirining milliy xavfsizlik boʻyicha maslahatchisi oʻrinbosari Vikram Misri bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Tomonlar ikki davlat rahbarlarining oʻzaro ishonchli muloqoti va amaliy saʼy-harakatlari tufayli erishilgan Oʻzbekiston-Hindiston strategik sheriklik hamda koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini rivojlantirishdagi jadal oʻsishni mamnuniyat bilan qayd etdilar.
V.Misri Hindiston hukumati mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar yoʻnalishini har tomonlama qoʻllab-quvvatlashini bildirib, Nyu-Dehli Oʻzbekiston bilan barcha ikki tomonlama yoʻnalishlarda hamda “Hindiston+Markaziy Osiyo” formati shakli doirasida hamkorlikni faollashtirishga tayyorligini taʼkidladi.
Oʻzbekiston tomonining Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi oʻzaro bogʻliqlikni rivojlantirishga qaratilgan saʼy-harakatlari yuqori baholandi. Bu tashabbus tarixan yaqin boʻlgan ikki mintaqaning ulkan savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va tranzit salohiyatini roʻyobga chiqarish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Dunyo va mintaqadagi bugungi vaziyat yuzasidan fikr almashildi. V.Misri Oʻzbekistonning Afgʻonistonga gumanitar yordam koʻrsatish, mazkur mamlakat iqtisodiyotini tiklashga qaratilgan infratuzilma, transport va energetika loyihalarini amalga oshirish boʻyicha faol qadamlarini olqishladi.
Xalqaro institutlar orqali hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha kelishuvga erishildi. Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasida boʻlib oʻtadigan tadbirlarning tashkiliy jihatlariga alohida eʼtibor qaratildi. Hindiston delegatsiyasi Oʻzbekistonning ShHTga raisligining ustuvor yoʻnalishlarini amalga oshirishda har tomonlama koʻmak koʻrsatishga tayyorligini maʼlum qildi.

Встреча с заместителем советника Премьер-министра Индии
19 августа 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел переговоры с заместителем советника Премьер-министра Республики Индия по национальной безопасности Викрамом Мисри, прибывшим в нашу страну для участия в очередной встрече секретарей Советов безопасности государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Стороны с удовлетворением отметили достигнутый прорыв в развитии узбекско-индийских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества, который стал возможным благодаря доверительному диалогу и практическим усилиям Лидеров двух стран.
В.Мисри сообщил о полной поддержке Правительством Индии осуществляемого в нашей стране курса масштабных реформ, заверив о готовности Нью-Дели активизировать взаимодействие с Узбекистаном во всех направлениях на двустороннем уровне и в формате «Индия – Центральная Азия».
Высоко оценены усилия узбекской стороны по продвижению взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией, которое откроет новые возможности для реализации огромного торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-транзитного потенциала двух исторически близких регионов.
Состоялся обмен мнениями по складывающейся ситуации в мире и регионе. В.Мисри приветствовал активные шаги Узбекистана по оказанию гуманитарной помощи Афганистану, реализации инфраструктурных, транспортных и энергетических проектов в этой стране, направленных на ее экономическое восстановление.
Достигнута договоренность относительно наращивания сотрудничества по линии международных институтов. Особое внимание уделено организационным аспектам предстоящих мероприятий в рамках Шанхайской организации сотрудничества. Индийская делегация информировала о готовности оказать всяческое содействие в реализации приоритетов председательства Узбекистана в ШОС.