Konya shahrida (Turkiya) bo‘lib o‘tgan V Islom birdamligi o‘yinlarida g‘olib va sovrindor bo‘lgan sportchilar hamda ularning trenerlarini bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantirish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori
2022-yil 9 – 18-avgust kunlari Konya shahrida (Turkiya) bo‘lib o‘tgan V Islom birdamligi o‘yinlarida erishgan yutuqlari bilan Vatanimizning xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tibori va nufuzini oshirishga qo‘shgan hissasi uchun g‘olib va sovrindor bo‘lgan sportchilar hamda ularni tayyorlagan trenerlarni rag‘batlantirish, yoshlarni professional sportga keng jalb qilishni davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida:
1. Belgilab qo‘yilsinki:
a) V Islom birdamligi o‘yinlarida g‘olib va sovrindor bo‘lgan O‘zbekiston sportchilari:
oltin medal uchun – 5 000 AQSH dollari;
kumush medal uchun – 3 000 AQSH dollari;
bronza medal uchun – 2 000 AQSH dollari;
b) V Islom birdamligi o‘yinlarida g‘olib va sovrindor bo‘lgan O‘zbekiston sportchilarini tayyorlagan trenerlar:
oltin medal uchun – 2 500 AQSH dollari;
kumush medal uchun – 1 500 AQSH dollari;
bronza medal uchun – 1 000 AQSH dollari miqdorida har bir medal uchun bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantiriladi.
Mazkur bandda nazarda tutilgan xarajatlar Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
2. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov), O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi (Sh.Tashmatov, O.Qosimov), O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi (M.Tashxodjayev), tegishli sport federatsiya (assotsiatsiya)lari:
V Islom birdamligi o‘yinlarida g‘olib va sovrindor bo‘lgan O‘zbekiston sportchilari hamda ularni tayyorlagan trenerlar ro‘yxatini tasdiqlasin;
O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Ko‘chimov) va O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev) bilan birgalikda bir martalik pul mukofotlari tantanali ravishda topshirilishi hamda ushbu jarayon ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritilishini ta’minlasin.
3. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О поощрении единовременными денежными вознаграждениями спортсменов, ставших победителями и призерами V Игр исламской солидарности, прошедших в городе Конья (Турция), а также их тренеров
Постановление Президента Республики Узбекистан
В целях поощрения спортсменов – победителей и призеров за вклад, внесенный в повышение международного имиджа и авторитета нашей Родины победами, достигнутыми на V Играх исламской солидарности, прошедших 9 – 18 августа 2022 года в городе Конья (Турция), а также подготовивших их тренеров, дальнейшей государственной поддержки широкого вовлечения молодежи в профессиональный спорт:
1. Установить, что единовременными денежными вознаграждениями за каждую медаль поощряются:
а) спортсмены Узбекистана, ставшие победителями и призерами V Игр исламской солидарности:
за золотую медаль – 5 000 долларов США;
за серебряную медаль – 3 000 долларов США;
за бронзовую медаль – 2 000 долларов США;
б) тренеры, подготовившие спортсменов Узбекистана, ставших победителями и призерами V Игр исламской солидарности:
за золотую медаль – 2 500 долларов США;
за серебряную медаль – 1 500 долларов США;
за бронзовую медаль – 1 000 долларов США.
Расходы, предусмотренные настоящим пунктом, покрываются за счет средств резервного фонда Кабинета Министров.
2. Министерству развития спорта (Икрамов А.), Национальному олимпийскому комитету Узбекистана (Ташматов Ш., Касымов О.), Национальному паралимпийскому комитету Узбекистана (Ташходжаев М.) и соответствующим спортивным федерациям (ассоциациям):
утвердить перечень спортсменов Узбекистана, ставших победителями и призерами V Игр исламской солидарности, а также подготовивших их тренеров;
совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана (Кучимов А.) и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана (Хаджаев А.) обеспечить торжественное вручение единовременных денежных вознаграждений, а также широкое освещение данного процесса в средствах массовой информации и социальных сетях.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.A.