BMTning Osiyo va Tinch okeani boʻyicha iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi ijrochi kotibi bilan muzokaralar toʻgʻrisida
2022-yilning 10-avgust kuni Oʻzbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi oʻrinbosari, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Osiyo va Tinch okeani boʻyicha iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi ijrochi kotibi Armida Alisjabana bilan onlayn shaklda muzokaralar oʻtkazdi.
A.Alisjabana Oʻzbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni, yangi hududlararo transport yoʻlaklarini yaratish, Janubiy Osiyo va boshqa mintaqalar bilan oʻzaro aloqalarni mustahkamlashdagi faol ishtiroki uchun minnatdorlik bildirdi.
Respublika rahbariyatining Afgʻonistonni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga qoʻshish borasidagi saʼy-harakatlari xalqaro hamjamiyatning yuksak bahosiga munosib ekani taʼkidlandi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston va Osiyo va Tinch okeani boʻyicha iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi oʻrtasidagi hamkorlikning aniq yoʻnalishlari, komissiyaning boʻlajak xalqaro tadbirlarida yurtimiz vakillarining ishtiroki muhokama qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Toshkent shahrida BMT shafeligida Transport va kommunikatsiyalarning oʻzaro bogʻliqligini rivojlantirish mintaqaviy markazini tashkil etish toʻgʻrisidagi tashabbusini yanada targʻib qilish va amaliy hayotga tatbiq etishga alohida eʼtibor qaratildi.
A.Alisjabana joriy yilning sentabr oyida Samarqandda boʻlib oʻtadigan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitida ishtirok etishini tasdiqladi, Uning doirasida Osiyo va Tinch okeani boʻyicha iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi va SHHT oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandum imzolanishi rejalashtirilgan.

О переговорах с исполнительным секретарем ЭСКАТО
10 августа 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел онлайн-переговоры с заместителем Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, исполнительным секретарем Экономической и социальная комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) Армидой Алисджабаной.
А.Алисджабана выразила благодарность за проактивную роль Узбекистана в продвижении торгово-экономического сотрудничества в регионе Центральной Азии, новых межрегиональных транспортных коридоров, усилении взаимосвязанности с Южной Азией и другими регионами.
Подчеркивалось, что усилия Руководства республики по интеграции Афганистана в региональные экономические процессы заслуживают высокой оценки со стороны международного сообщества.
В ходе беседы обсуждены конкретные направления взаимодействия Узбекистана с ЭСКАТО, участие представителей республики в предстоящих международных мероприятиях Комиссии.
Особое внимание уделено дальнейшему продвижению и практической реализации инициативы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о создании Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности под эгидой ООН в г.Ташкенте.
А.Алисджабана подтвердила свое участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества в г.Самарканде сентября текущего года, в ходе которого планируется подписать Меморандум о сотрудничестве между ЭСКАТО и ШОС.