O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari diqqatiga
O‘zbekiston Respublikasining Qozon shahridagi Bosh konsulxonasi vatandoshlarni xorijiy davlatlar hududida ko‘ngilli batalyonlar tuzish va/yoki harbiy harakatlarda ishtirok etishdan ogohlantiradi, bu harakatlar uchun jinoiy javobgarlik belgilangan.
Konsullik muassasa ma’lum qiladiki, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-moddasi «Yollanish»ga ko‘ra xorijiy davlat hududidagi qurolli mojarolarda yoki harbiy harakatlarda qonunga xilof ravishda qatnashish jinoyat hisoblanadi. Ushbu harakatlarni sodir etganlik uchun javobgarlik o‘n yilgacha ozodlikdan mahrum qilishni nazarda tutadi.
Bosh konsulxona O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining yuqoridagi moddasida nazarda tutilgan qonunga xilof harakatlarni sodir etganligi to‘g‘risida xolis ma’lumotlar mavjud bo‘lgan barcha shaxslar istisnosiz jinoiy javobgarlikka tortilishi haqida Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarini ogohlantiradi.

Вниманию граждан Республики Узбекистан
Генеральное консульство Республики Узбекистан в городе Казань предостерегает соотечественников от создания добровольческих батальонов и/или участия в боевых действиях на территории иностранных государств, за что установлена уголовная ответственность.
Генеральное консульство информирует, что, согласно ст. 154 «Наёмничество» Уголовного кодекса Республики Узбекистан, преступлением является неправомерное участие в вооруженных конфликтах или военных действиях на территории иностранного государства. За совершение данного деяния предусмотрена ответственность в виде лишения свободы сроком до десяти лет.
Консульское учреждение предупреждает граждан Республики Узбекистан, что к уголовной ответственности будут привлечены все без исключения лица, в отношении которых имеется объективная информация о совершенном противоправном деянии по вышеуказанной статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Генеральное консульство призывает наших соотечественников не поддаваться на провокации и проявлять предусмотрительность.