Koʻrfaz arab mamlakatlari hamkorlik kengashi bosh kotibi bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2022-yil 4-avgust kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Koʻrfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi bosh kotibi Naif al-Hajraf bilan uchrashdi.
Uchrashuvda soʻnggi yillarda Oʻzbekiston bilan Koʻrfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi va unga aʼzo mamlakatlar oʻrtasidagi munosabatlar sezilarli darajada faollashib, yangi amaliy mazmun bilan boyib borayotgani taʼkidlandi.
Ilgari erishilgan kelishuvlar, jumladan, 2021-yilda imzolangan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Koʻrfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi Bosh kotibiyati oʻrtasida oʻzaro maslahatlashuvlar mexanizmi boʻyicha Anglashuv memorandumi doirasidagi kelishuvlarni amalga oshirishning borishi koʻrib chiqildi.
N.Hajraf Koʻrfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi Oʻzbekistonni mintaqadagi asosiy davlatlardan biri deb bilishini hamda mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholashini taʼkidladi. Kengashning Oʻzbekiston bilan hamkorlik qilishida mavjud ulkan salohiyatdan yanada samarali foydalanish hamda tomonlarni qiziqtirgan barcha sohalarda aloqalarni yoʻlga qoʻyish boʻyicha chora-tadbirlar koʻrishga tayyorligi taʼkidlandi.
Boʻlajak tadbirlar jadvali yuzasidan fikr almashildi. Ikki mintaqa oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladigan “Markaziy Osiyo – Koʻrfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi ” strategik muloqotining joriy yildagi birinchi yigʻilishiga tayyorgarlik koʻrishga alohida eʼtibor qaratildi.
Xalqaro va mintaqaviy dolzarb masalalar, jumladan, Afgʻonistondagi vaziyat muhokama qilindi. Koʻrfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi bosh kotibi yaqinda Toshkentda boʻlib oʻtgan Afgʻoniston boʻyicha xalqaro konferensiya yakunlarini ijobiy baholadi. Oʻzbekiston tomonidan ushbu mamlakatga ijtimoiy-iqtisodiy va gumanitar yordam koʻrsatish borasida amalga oshirilayotgan amaliy ishlar muhimligi qayd etildi.
Eslatib oʻtamiz, Koʻrfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi – Bahrayn, Qatar, Kuvayt, Birlashgan Arab Amirliklari, Oʻmon va Saudiya Arabistoni aʼzolari boʻlgan mintaqaviy tashkilot hisoblanadi.

О встрече с генсеком Совета сотрудничества государств стран Залива
4 августа 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с генеральным секретарем Совета сотрудничества арабских государств Залива (ССАГЗ) Наифом ал-Хажрафом.
В ходе встречи отмечалось, что за последние годы сотрудничество Узбекистана с ССАГЗ и входящими в него странами значительно активизировалось, обогащаясь новым практическим содержанием.
Рассмотрен ход реализации ранее достигнутых договоренностей, в том числе в рамках подписанного в 2021г. Меморандума о взаимопонимании по механизму взаимных консультаций между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Генеральным секретариатом Совета.
Н.Хажраф заявил, что ССАГЗ рассматривает Узбекистан в качестве ключевого государства в регионе и высоко оценивает проводимые в стране преобразования. Подчеркнута готовность Совета принять меры для более эффективного использования имеющегося огромного потенциала взаимодействия с Узбекистаном и наращиванию контактов по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Состоялся обмен мнениями по графику предстоящих мероприятий. Особое внимание уделено подготовке к проведению в текущем году первого заседания Стратегического диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств стран Залива», которое послужит укреплению связей между двумя регионами.
Обсуждены актуальные международные и региональные вопросы, в том числе ситуация в Афганистане. Генеральный секретарь ССГЗ позитивно охарактеризовал итоги недавно состоявшейся в г.Ташкенте Международной конференции по Афганистану. Отмечена важность проводимой узбекской стороной практической работы по оказанию социально-экономического и гуманитарного содействия этой стране.
Совет сотрудничества арабских государств стран Залива – региональная организация, членами которой являются Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЭ, Оман и Саудовская Аравия.