O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b V.Norovning "O'zbekiston – Ozarbayjon – Turkiya" muloqoti birinchi yig’ilishidagi nutqi
Toshkent shahri , 2022-yil 2-avgust
Hurmatli hamkasblar,
Hurmatli Vazirlar,
1. Shuni alohida ta'kidlashni istardimki, bugungi uchrashuvdan oldin munosabatlarimizdagi juda muhim voqealar – O'zbekistonga Turkiya Prezidenti Rajab Toyyib Erdog'anning 2022-yil mart oyida rasmiy tashrifi va joriy yil iyun oyida Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning davlat tashrifi bo'lib o'tdi.
2. "O'zbekiston – Ozarbayjon - Turkiya" muloqotining ta’sis etilishu xalqaro munosabatlar va global iqtisodiyotda ro'y berayotgan tez o’zgaruvchan va mavhum jarayonlarni hisobga olgan holda har qachongidan ham dolzarbdir.
O'tgan yillar davomida davlatimiz rahbarlarining siyosiy irodasi va belgilab bergan siyosati tufayli O'zbekistonning Ozarbayjon va Turkiya bilan munosabatlari sifat jihatidan yangi rivojlanish bosqichiga o'tdi, "strategik chuqurlik"ka ega bo'ldi, o'zaro manfaatli hamkorlikning keng istiqbollari ochildi.
Uch mamlakat rahbarlari o'rtasida o'rnatilgan mazmunli muloqot, yuqori darajadagi ishonch va o'zaro tushunish o'zaro hurmat va qo'llab-quvvatlash tamoyillariga asoslangan munosabatlarni rivojlantirishga kuchli turtki bermoqda.
Hurmatli do'stlar!
3. Quvonarlisi, mamlakatlarimiz ko'plab xalqaro masalalar bo'yicha umumiy yondoshuvlarga egalar, zero bir xil maqsadda – Turkiy dunyoni barqaror va izchil rivojlantirish tarafdorimiz.
Joriy yil noyabr oyida O'zbekistonda Turkiy davlatlar tashkilotining birinchi sammitiga tayyorgarlik ko’rish va uni muvaffaqiyatli o'tkazishda yaqin hamkorlik qilishni rejalashtirmoqdamiz.
Biz savdo-iqtisodiy va transport hamkorligimizni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratmoqdamiz.
4. Umumiy sa'y–harakatlarimiz samarasi o’laroq faqat so'nggi besh yil ichida O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasidagi tovar aylanmasi qariyb yetti baravar, Turkiya bilan esa ikki yarim baravar ko'paydi.
Ushbu ijobiy tendensiya, albatta, bu yil ham davom etadi.
Biroq, Ozarbayjon va Turkiya bilan iqtisodiy hamkorlikning erishilgan yuqori suratlari hali-hamon mavjud aloqalar salohiyatiga to'la javob bermaydi.
Bugungi kunda o'zaro manfaatli sheriklikning mavjud imkoniyatlaridan to'la foydalanish uchun barcha sharoitlar mavjud.
5. "Yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasi", "Ozarbayjon 2030" va– "Turkiya nigohi 2053" uyg'un strategiyalarida belgilangan o'xshash milliy ustuvorliklar strategik muhim yo'nalishlarda uzoq muddatli hamkorlikni yo'lga qo'yish uchun mustahkam poydevor yaratayotir.
Shu munosabat bilan o'z mintaqalarida etakchi rol o'ynaydigan mamlakatlarimiz mintaqalararo hamkorlikning drayverlari bo'lishlari mumkin.
6. Tarixdan ma'lumki, turkiy xalqlar yashaydigan hududlar ming yillar davomida Sharq va G'arb, Shimol va Janub o'rtasida transport va savdo ko'prigi bo'lib xizmat qilgan.
Shu sababli mamlakatlarimizning mintaqalararo transport yo’laklarini rivojlantirishga intilishi dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
O'zbekiston uchun Boku-Tbilisi-Kars temir yo'lining tranzit salohiyatidan foydalanish muhim ahamiyatga ega.
Bugun biz "Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston" temir yo'l qurilishi loyihasining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish ustida faol ish olib bormoqdamiz.
Joriy yil 15-16 sentyabr kunlari Samarqand shahrida bo'lib o'tgan ShHT davlat rahbarlari sammitida tegishli uch tomonlama hujjat imzolanishi rejalashtirilgan.
"Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston" temir yo'l koridorini Trans-Kavkaz yo'lagi bilan bog'lash mamlakatlarimiz o'rtasida yagona transport tarmog'ini yaratadi va Xitoydan Yevropaga savdo geografiyasini kengaytiradi, deb hisoblaymiz.
Shuning uchun O'zbekiston Osiyodan Evropaga eng qisqa quruqlik yo'lini ta'minlaydigan Zangezur koridorini tiklashdan manfaatdor.
7. Transafg’on yo’lagining ishga tushishi bilan katta istiqbollar ochiladi.
Joriy yil 26-iyul kuni Toshkent shahrida "Afg'oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish" mavzusida xalqaro konferentsiya o’tkazildi. Unda Afg'oniston muvaqqat hukumatining yuqori martabali delegatsiyasi ham ishtirok etdi.
“Tolibon” harakati vakillari "Termiz – Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar" temir yo'lini qurish loyihasini amalga oshirish Afg'onistonni tiklash uchun muhim strategik ahamiyatga ega ekanligini e’tirof etdilar.
Ushbu loyihani amalga oshirish Markaziy Osiyo orqali eng yirik subregionlar o'rtasida yuklarni tashish muddati va narxini sezilarli darajada kamaytiradi hamda mamlakatlarimizga umumiy aholisi 1,9 milliard va yalpi ichki mahsuloti $3,5 trillion bo'lgan Janubiy Osiyoning istiqbolli bozorlariga to'g'ridan-to'g'ri kirish uchun noyob imkoniyat yaratadi.
O'z mintaqalarida o’tkazish nuqtalari bo’lib kelgan O'zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya faqat "tranzit punktlari" funktsiyasi bilan cheklanib qolmasdan, mavjud transport yo'nalishlari bo'ylab ishlab chiqarish, logistika va savdo punktlarini tashkil etish orqali iqtisodiy yo'laklarni shakllantirishlari kerak.
Bu yuqori qo'shilgan qiymatli mahsulotlarni ishlab chiqarish va tashqi bozorlarga yetkazib berishga imkon beradi.
8. Tashqi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiluvchi omillardan biri bu turizm sohasi bo’lib, u iqtisodiyotlarimizning barqaror o'sishini ta'minlashning ishonchli drayveri bo’lib qolayotir.
Mamlakatlarimizni, ayniqsa, yoshlarimizni umumiy tarixiy meros bilan tanishtirish uchun sayohat paketlarini ishlab chiqish va amalga oshirish muhimdir. Bu, o’z navbatida, Toshkent, Boku va Anqara o'rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
9. Mamlakatlarimiz va mintaqalarimizning barqaror rivojlanishini ta'minlash maqsadida muloqotimizga muntazam tus berishni va har yili uchta mamlakatning har birida navbatma-navbat uchrashuvlar o'tkazishni taklif qilamiz.
Fikrimizcha, turli sohalarda uch tomonlama shakldagi hamkorlik istiqbollari bo'yicha aniq g'oyalarni ishlab chiqish uchun O'zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya tahliliy markazlari o'rtasida ilmiy-amaliy konferentsiya tashkil etish foydali bo'ladi.

Выступление и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова на Первом заседании диалогового формата «Узбекистан – Азербайджан – Турция»
Уважаемые министры,
Уважаемые коллеги,
1. Хочу особо подчеркнуть, что сегодняшней встрече предшествовали очень важные события в наших отношениях – официальный визит Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в марте 2022 года и государственный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в июне текущего года в Узбекистан.
2. Создание диалогового формата «Узбекистан – Азербайджан – Турция» является как никогда востребованным с учетом стремительных и неоднозначных процессов, происходящих в международных отношениях и глобальной экономике.
Благодаря политической воле и заданному курсу Глав наших государств за прошедшие годы отношения Узбекистана с Азербайджаном и Турцией вышли на качественно новый этап развития, обретают «стратегическую глубину», открываются широкие перспективы взаимовыгодного сотрудничества.
Содержательный диалог и высокая степень доверия и взаимопонимания, установившиеся между лидерами трех стран, придают мощный импульс наращиванию отношений, основанных на принципах взаимного уважения и поддержки.
3. Отрадно отметить, что наши страны выступают с общих позиций по многим международным вопросам, так как все мы едины в одной цели – в устойчивом и динамичном развитии Тюркского мира.
Рассчитываем на совместное тесное взаимодействие в подготовке и успешном проведении первого саммита Организации тюркских государств в ноябре этого года в Узбекистане.
Мы уделяем особое внимание укреплению нашего торгово-экономического и транспортного сотрудничества.
4. Благодаря общим усилиям только за последние пять лет товарооборот между Узбекистаном и Азербайджаном вырос почти в семь раз, с Турцией – два с половиной раза.
Эта положительная тенденция, безусловно, сохранится и в этом году.
Однако достигнутая высокая динамика экономического сотрудничества с Азербайджаном и Турцией все ещё не в полной мере отвечает имеющемуся потенциалу взаимодействия.
Сегодня существуют все условия для более полного использования имеющихся резервов во взаимовыгодном партнерстве.
5. Схожие национальные приоритеты, закрепленные в «Стратегии развития Нового Узбекистана», созвучных стратегиях «Азербайджан 2030» и «Видение Турции 2053» создают прочный фундамент для выстраивания долгосрочного сотрудничества в стратегически важных направлениях.
В этой связи наши страны, играющие ведущие роли в своих регионах, могут и должны стать драйверами межрегионального сотрудничества.
6. Из истории известно, что регионы, населенные тюркскими народами, на протяжении тысячелетий служили транспортным и торговым мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом.
Именно поэтому особую актуальность приобретает стремление наших стран развивать межрегиональные транспортные коридоры.
Важное значение для Узбекистана имеет использование транзитного потенциала железной дороги «Баку-Тбилиси-Карс».
Сегодня мы активно работаем над разработкой технико-экономического обоснования проекта строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан».
На саммите глав государств ШОС в г.Самарканде 15-16 сентября этого года планируется подписание соответствующего трехстороннего документа.
Считаем, что соединение железнодорожного коридора «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» с Транскавказским коридором создаст единую транспортную сеть между нашими странами и расширит географию торговли из Китая в Европу.
Именно поэтому Узбекистан заинтересован в восстановлении Зангезурского коридора, который мог бы обеспечить кратчайший сухопутный маршрут из Азии в Европу.
7. Большие перспективы откроются с созданием Трансафганского коридора.
26 июля текущего года в г.Ташкенте мы провели Международную конференцию на тему «Афганистан: безопасность и экономическое развитие», на которой также приняла участие высокопоставленная делегация Временного правительства Афганистана.
Представители Движения «Талибан» согласились с тем, что реализация проекта по строительству железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» представляет важное стратегическое значение для восстановления Афганистана.
Реализация этого проекта существенно сократит сроки и стоимость транспортировки грузов между крупнейшими субрегионами через Центральную Азию и откроет нашим странам уникальную возможность для прямого выхода на перспективные рынки Южной Азии с совокупным населением 1,9 млрд. человек и $3,5 трлн. ВВП.
Выступая в качестве узловых хабов в своих регионах, Узбекистан, Азербайджан и Турция не должны ограничиваться лишь функцией «транзитных пунктов», а формировать экономические коридоры путем создания вдоль существующих транспортных маршрутов производственно-логистических и сбытовых пунктов.
Это позволит производить и поставлять на внешние рынки продукцию с высокой добавленной стоимостью.
8. Одним из стимулов укрепления внешнеэкономических связей становится сфера туризма, считающаяся надежным драйвером обеспечения стабильного роста наших экономик.
Важно разрабатывать и реализовывать туристические пакеты для ознакомления наших стран с общим историческим наследием, особенно нашей молодежи, что будет способствовать укреплению культурно-гуманитарных связей между Ташкентом, Баку и Анкарой.
9. Для обеспечения устойчивого развития наших стран и регионов предлагаем придать нашему формату регулярный характер и проводить встречи на ежегодной основе по очереди в каждой из трех стран.
Полагаем, что для выработки конкретных идей по перспективам сотрудничества в формате «тройки» в самых различных областях будет полезным организовать научно-практическую конференцию между аналитическими центрами наших государств.