O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida brifing bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotiga raisligi doirasida 2022-yil 24-27 – iyul kunlari Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Milliy koordinatorlari kengashining yig‘ilishi o’tkazildi. 2022-yil 28-29 – iyul kunlari O‘zbekiston poytaxtida ShHTga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida ShHT Milliy koordinatorlar kengashi majlisi yakunlari hamda ShHTga a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirlarining bo‘lajak yig‘ilishiga doir rejalarga bag‘ishlangan brifing tashkil etildi.
Savol: Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar milliy koordinatorlari yig‘ilishi yakunlari haqida ma’lumot bersangiz.
O‘zbekiston Respublikasining ShHT ishlari bo‘yicha Milliy koordinatori Rahmatulla Nurimbetovning javobi:
– Tadbir joriy yilning 24-27-iyul kunlari Toshkent shahrida O‘zbekiston raisligida ShHTga a’zo barcha sakkiz davlatning Milliy koordinatorlari ishtirokida an’anaviy shaklda bo‘lib o‘tdi.
4 kun davom etgan yig‘ilishda joriy yil 28-29-iyul kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan ShHTga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashida ko‘rib chiqish uchun taqdim etiladigan hujjatlar ro‘yxati loyihalari kelishib olindi.
Shu bilan birga, Milliy koordinatorlar joriy yil 15-16-sentabr kunlari bo‘lib o‘tadigan ShHT sammitiga tayyorgarlikning mazmuniy, tashkiliy-protokol masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda Tashkilot faoliyatining amaldagi kun tartibidagi masalalar ham muhokama qilindi.
Milliy koordinatorlar kengashi ShHTning joriy faoliyatini muvofiqlashtiruvchi va boshqaruvchi organi hisoblanadi. Aynan shu mexanizm doirasida Davlat rahbarlari kengashi, Hukumat rahbarlari (Bosh vazirlar) kengashi va Tashqi ishlar vazirlari kengashi yig‘ilishlariga zarur tayyorgarlik ishlarini olib boradi.
Savol: Shanxay hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlar kengashining Toshkentdagi yig‘ilishida qaysi davlatlar va qaysi darajada ishtirok etmoqda?
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Yusup Kabuljanovning javobi:
- Bugungi kunga qadar Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga aʼzo barcha davlatlar ShHT Tashqi ishlar vazirlar Kengashi yig‘ilishida ishtirok etishlarini tasdiqladilar, xususan: Hindiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Subramanyam Jayshankar, Xitoy Xalq Respublikasi tashqi ishlar vaziri, Davlat kengashi aʼzosi Van I, Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Muxtor Tleuberdi, Qirg‘iz Respublikasi tashqi ishlar vaziri Jenbek Kulubayev, Pokiston Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Bilaval Zardoriy, Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov, Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muxriddin, ShHT Bosh kotibi Chjan Ming va MATT Ijroiya qoʻmitasi direktori Ruslan Mirzayev.
Savol: Shanxay hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlar Kengashining bo‘lajak yig‘ilishi kun tartibidagi asosiy masalalar haqida gapirib bersangiz.
– Afg‘oniston bo‘yicha Xalqaro konferensiyadan so‘ng 28-29 – iyul kunlari Toshkentda yana bir muhim xalqaro tadbir – ShHTga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.
Yuqorida aytib o'tilganidek, barcha Tomonlar tashqi siyosat idoralari rahbarlari darajasida bo'lib o'tadigan uchrashuvda ishtirok etadi.
Vazirlar uchrashuvi O‘zbekiston Respublikasining ShHTga amaldagi raisligi davridagi muhim voqealardan biridir.
Tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari Tashkilot faoliyatining turli yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikning bugungi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qiladilar, dolzarb mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashadilar.
Vazirlar uchrashuvining muhim jihatlaridan biri ShHTni kengaytirish istiqbollarini muhokama qilishdir. Xususan, ular ShHTning to‘laqonli a’zosi, a’zo davlati va muloqot bo‘yicha hamkori maqomini olish niyatini bildirgan 10 dan ortiq davlatlarning mavjud arizalarini ko‘rib chiqadilar.
ShHT Vazirlar kengashining Toshkent yig‘ilishining asosiy yakuni Samarqand sammitiga kiritiladigan hujjatlar loyihalarini ma’qullash bo‘ladi. Bu nafaqat koʻp qirrali hamkorlikning anʼanaviy yoʻnalishlarini, balki ShHT faoliyati sohasi istiqbollari, xususan, sanoat kooperatsiyasi, mintaqalararo savdo va transport aloqalari sohalarini qamrab olgan mustahkam hujjatlar toʻplamidir.
ShHT Tashqi ishlar vazirlar kengashining bo‘lajak yig‘ilishi ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazish hamda mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar muhokamasi uchun yaxshi platforma bo‘lib xizmat qilishini alohida ta’kidlamoqchiman.
Savol: Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashining Toshkentdagi yig‘ilishini yoritish qanday tashkil qilinadi?
– Ta’kidlash joizki, bo‘lajak tadbir, umuman, mamlakatimizning Shanxay hamkorlik tashkilotiga raisligi ommaviy axborot vositalari vakillarida katta qiziqish uyg‘otmoqda.
2022-yil 30-maydan 1-iyulgacha O‘zbekiston poytaxtida bo‘lib o‘tadigan ShHT Tashqi ishlar vazirlar kengashi yig‘ilishini yoritish uchun arizalar qabul qilindi.
160 dan ortiq OAV vakillari, jumladan 80 dan ortiq mahalliy muxbirlar va 75 dan ortiq xorijiy jurnalistlar akkreditatsiyadan o'tkazildi.
Yig‘ilish uchun matbuot markazi tashkil etilib, unda jurnalistlar faoliyati uchun barcha zarur tashkiliy-texnik sharoitlar yaratilgan.

Брифинг в МИД Республики Узбекистан
В рамках председательства Республики Узбекистан в Шанхайской организации сотрудничества 24-27 июля 2022 года в г.Ташкенте состоялось заседание Совета национальных координаторов (СНК) государств-членов ШОС, а 28-29 июля 2022 года в столице Узбекистана пройдет заседание Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС.
Сегодня в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан организован брифинг, посвященный итогам заседания СНК и предстоящей встрече глав МИД государств-членов ШОС.
Вопрос: Расскажите, пожалуйста, об итогах встречи национальных координаторов государств-членов ШОС.
Отвечает Национальный координатор Республики Узбекистан по делам ШОС Рахматулла Нуримбетов:
- Мероприятие проходило с 24 по 27 июля текущее года в г.Ташкенте в очном формате под председательством узбекской стороны, с участием национальных координаторов всех восьми государств-членов ШОС.
В течение 4-х дневного заседания согласованы проекты перечня документов, выносимых на рассмотрение заседания Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС, которое состоится в г.Ташкенте 28-29 июля т.г.
Наряду с этим, национальные координаторы обсудили содержательные и организационно-протокольные вопросы подготовки Самаркандского саммита ШОС 15-16 сентября т.г.
В ходе встречи также обсуждены вопросы текущей повестки дня деятельности Организации.
Совет национальных координаторов является органом ШОС, осуществляющим координацию и управление текущей деятельностью Организации. Именно в рамках данного механизма проводит необходимую подготовку заседаний Совета глав государств, Совета глав правительств (премьер-министров) и Совета министров иностранных дел.
Вопрос: Какие страны и на каком уровне принимают участие в заседании СМИД ШОС в г.Ташкенте?
Отвечает официальный представитель МИД Республики Узбекистан Юсуп Кабулжанов:
- На сегодняшний день все государства-члены Шанхайской организации сотрудничества подтвердили свое участие в заседании СМИД ШОС, а именно: министр иностранных дел Республики Индия Субраманьям Джайшанкар, член Госсовета, министр иностранных дел Китайской Народной Республики Ван И, заместитель Премьер-министра - министр иностранных дел Республики Казахстан Мухтар Тлеуберди, министр иностранных дел Кыргызской Республики Жэнбек Кулубаев, министр иностранных дел Исламской Республики Пакистан Билавал Зардари, министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, министр иностранных дел Республики Таджикистан Сирожиддин Мухриддин, Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин и Директор Исполкома РАТС Руслан Мирзаев.
Вопрос: Расскажите, пожалуйста, об основных вопросах повестки дня предстоящего заседания СМИД ШОС.
- Вслед за Международной конференцией по Афганистану, 28-29 июля Ташкент принимает очередное важное международное мероприятие – встречу министров иностранных дел государств-членов ШОС.
Как уже отмечено, все Стороны в предстоящем заседании примут участие на уровне глав внешнеполитических ведомств.
Министерская встреча является одним из ключевых мероприятий текущего председательства Республики Узбекистан в ШОС.
Главы внешнеполитических ведомств обсудят текущее состояние и перспективы развития сотрудничества по различным направлениям деятельности Организации, обмениваются мнениями по актуальным региональным и международным вопросам.
Одним из важных пунктов министерской встречи – обсуждение перспектив расширения ШОС. В частности, они рассмотрят имеющиеся заявки более 10 государств, выразивших намерение получить статус полноправного члена, государства-члена и партнёра по диалогу ШОС.
Главным итогом Ташкентского заседания СМИД ШОС станет одобрение проектов документов, выносимых на Самаркандский саммит. Это – солидный пакет документов, охватывающих не только традиционные направления многопланового взаимодействия, но и перспективы сферы деятельности ШОС, в частности, в сфере промышленной кооперации, внутрирегиональной торговли и транспортной взаимосвязанности.
Хотел бы подчеркнуть, что предстоящее заседание СМИД ШОС также послужит хорошей площадкой для проведения двусторонних встреч и «сверки часов» по интересующим вопросам региональной и международной повестки.
Вопрос: Как будет организовано освещение заседания Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС в Ташкенте?
- Следует отметить, что предстоящее мероприятие, как и в целом председательство нашей страны в Шанхайской организации сотрудничества, вызывает широкий интерес представителей СМИ.
С 30 мая по 1 июля 2022 года был открыт прием заявок для освещения заседания СМИД ШОС в столице Узбекистана.
Получили аккредитацию всего свыше 160 представителей СМИ, в том числе более 80 отечественных корреспондентов и 75 иностранных журналистов.
Создан пресс-центр заседания, где обеспечены все необходимые организационно-технические условия для работы журналистов.