O'zbekiston Respublikasi TIV rasmiy vakili Y.Kabuljanovning OAV savollariga javoblari
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2022-yil 25-26 iyul kunlari Toshkent shahrida "Afg'oniston: xavfsizlik va iqtisodiy taraqqiyot" xalqaro konferensiyasi bo'lib o'tadi.
Tadbir arafasida O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida brifing tashkil etilib, unda TIV rasmiy vakili Yusup Kabuljanov jurnalistlarning savollariga javob berdi.
Savol: Bo’lajak konferentsiyaning asosiy vazifalari haqida so’zlab bersangiz?
Javob: Tadbirning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
- Afg'oniston yo’nalishida xalqaro hamjamiyatning muvofiqlashtirilgan harakatlarini, ushbu mamlakatning iqtisodiy tiklanishi, afg’on xalqiga afg'on xalqiga shoshilinch gumanitar yordam ko'rsatish bo'yicha aniq takliflarni ishlab chiqish;
- Afg’oniston yangi hukumati tomonidan jahon hamjamiyatining asosiy talablarini (keng vakillik asosida hukumat tuzish, xotin-qizlar huquqlariga rioya qilish va qizlarning to'laqonli maktab ta'limi olishini ta'minlash) bajarish jarayonini tezlashtirish masalasida xalqaro samarali muloqotni yo'lga qo'yish. Bu Afg'onistondagi milliy yarashuv jarayonini oxiriga yetkazishning asosiy sharti bo'ladi;
-Afg'oniston Muvaqqat hukumati tomonidan ushbu mamlakat hududidan qo'shni davlatlar, mintaqaning boshqa davlatlari va butun dunyo xavfsizligi manfaatlariga qarshi foydalanishga yo'l qo'ymaslik bo'yicha olgan majburiyatlarni tasdiqlash;
-Afg'onistonning chet eldagi moliyaviy aktivlariga qo’yilgan chekovlarni bekor qilish, shuningdek, mamlakat hududida transport-kommunikatsiya va energetika sohalarida turli infratuzilma loyihalarini amalga oshirish muhimligini tushuntirish.
Mazkur loyihalarning amalga oshirilishi nafaqat minglab ish o'rinlarini yaratishga, afg'on jamiyatining ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etishga, balki Afg'oniston zaminida uzoq kutilgan tinchlik va barqarorlikni o'rnatishga xizmat qiladi.
Savol: Qaysi davlatlar va tashkilotlar tadbirda ishtirok etishlarini tasdiqladilar?
Javob: Ayni paytda konferensiyada Buyuk Britaniya, Yevropa Ittifoqi, Eron, Italiya, Ispaniya, Qozog'iston, Qatar, Qirg'iziston, Tojikiston, Xitoy, Norvegiya, Pokiston, Rossiya, AQSh, Turkiya, Yaponiya va boshqa mamlakatlarning Afg'oniston bo'yicha maxsus vakillari, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ustav organlari rahbarlari, Islom hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, xalqaro moliya institutlari vakillari, shuningdek, ilk marotoba tashqi ishlar vaziri v.b. Amir Xon muttakiy boshchiligidagi Afg'oniston muvaqqat hukumati delegatsiyasi ishtirok etishi kutilmoqda.
Tadbirda jami 100 ga yaqin xorijiy delegatsiyalar qatnashadi.
Savol: Tadbir dasturi haqida ma'lumot bera olasizmi?
Javob: Konferensiyada delegatsiyalar rahbarlarining chiqishlari ko'zda tutilgan. Bundan tashqari, anjuman doirasida Afg'onistonni rivojlantirish va uning xalqaro jarayonlarga integratsiyalashuvi yo’lida O'zbekiston Respublikasi tomonidan amalga oshirilayotgan yirik loyihalarning taqdimotlari ham tashkil etiladi:
- "Termiz-Mozori-Sharif-Kobul-Peshovar" temir yo'li qurilishi loyihasi;
- "Surxon-Puli-Humri" elektr uzatish liniyasini qurish loyihasi;
- Gumanitar yordam ko'rsatish bo'yicha Xalqaro ko'p funktsiyali transport-logistika xabinining faoliyati;
- Termiz shahridagi Afg'oniston fuqarolarini o'qitish ta'lim markazi faoliyati.
Xalqaro konferentsiya natijalariga ko'ra tashkilotchi mamlakatning bayonoti e'lon qilinishi kutilmoqda.

Ответы официального представителя МИД Республики Узбекистан Ю.Кабулжанова на вопросы СМИ
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 25-26 июля 2022 г. в г. Ташкенте состоится Международная конференция «Афганистан: безопасность и экономическое развитие».
В преддверии этого события в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан организован брифинг, в ходе которого официальный представитель МИД Юсуп Кабулжанов ответил на вопросы журналистов.
Вопрос: Расскажите, пожалуйста, в чем заключаются основные задачи предстоящей конференции?
Ответ: Основными задачами мероприятия являются:
– выработка скоординированных действий международного сообщества на афганском векторе конкретных предложений и действий по экономическому восстановлению страны, оказание афганскому народу срочной гуманитарной помощи;
– налаживание эффективного диалога международного сообщества по вопросу ускорения новыми властями Кабула процесса выполнения ими ключевых требований мирового сообщества – создание правительства на основе широкого представительства, соблюдение прав женщин и обеспечение доступа девочек к получению полноценного школьного образования. Это станет основополагающим условием для завершения процесса национального примирения в Афганистане;
-подтверждение Временным правительством Афганистана ранее взятых на себя обязательств по недопущению использования территории Афганистана против интересов безопасности стран-соседей, других государств региона и всего мира.
-важность разморозки финансовых активов Афганистана за рубежом, а также реализации на территории страны различных инфраструктурных проектов в транспортно-коммуникационной и энергетической сферах.
Осуществление указанных проектов будет не только содействовать созданию тысяч рабочих мест, решению социально-экономических проблем афганского общества, но и установлению долгожданного мира и стабильности на земле Афганистана.
Вопрос: Какие страны и организации подтвердили свое участие в мероприятии?
Ответ: На данный момент ожидается, что в конференции примут участие специальные представители по Афганистану Великобритании, Европейского Союза, Ирана, Италии, Испании, Казахстана, Катара, Кыргызстана, Таджикистана, КНР, Норвегии, Пакистана, России, США, Турции, Японии и других стран, руководители Организации Объединенных Наций и ее уставных органов, Организации исламского сотрудничества, Организации экономического сотрудничества, представители международных финансовых институтов, а также впервые делегация Временного правительства Афганистана во главе с и.о. министра иностранных дел Амирханом Муттаки.
Всего на мероприятии будут принимать участие около 100 зарубежных делегаций.
Вопрос: Уже известна программа мероприятия?
Ответ: На конференции предусматриваются выступления глав делегаций. В ее рамках также будут организованы презентации реализуемых Республикой Узбекистан крупных проектов, направленных на развитие Афганистана и его интеграцию в международные процессы:
- проект строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар»;
- проект прокладки линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри»;
- деятельность международного Многофункционального транспортно-логистического хаба по оказанию гуманитарной помощи;