Turkiya tashqi ishlar vaziri bilan telefon orqali muloqot to'g'risida
2022-yi 4-iyul kuni O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b.Vladimir Norovning Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavushog'lu bilan telefon orqali muloqoti bo'lib o'tdi.
Suhbat avvalida M.Chavusho'g'li O'zbekiston tomonidan Qoraqalpog'iston Respublikasida tinchlik, xavfsizlik va jamoat osoyishtaligini ta'minlash, ushbu hududning barqaror rivojlanishini har tomonlama qo'llab-quvvatlash maqsadida amalga oshirilgan qat'iy chora-tadbirlarni Turkiya qat'iy qo'llab-quvvatlashini bildirdi.
O'zbekiston va Turkiya o'rtasida oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarni o'z vaqtida va to’laqonli amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Ikki va ko'p tomonlama shakldagi rejalashtirilgan tadbirlarnining tashkiliy va mazmuniy jihatlari ko’rib chiqildi. Shu jumladan, Toshkent shahrida o’tkazilishi kutilayotgan tashqi siyosat, iqtisodiyot va transport masalalari uchun mas’ul idoralar rahbarlari darajasidagi "O'zbekiston – Ozarbayjon – Turkiya" uch tomonlama uchrashuviga tayyorgarlik jarayoni muhokama qilindi.

О телефонном разговоре с главой МИД Турции
4 июля 2022 года состоялся телефонный разговор и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова с министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу.
В начале беседы М.Чавушоглу выразил твердую поддержку Турции решительным мерам, предпринятым Узбекистаном в целях обеспечения мира, безопасности и общественного спокойствия в Республике Каракалпакстан, всемерной поддержки устойчивого развития данного региона.
Подчеркнута важность своевременной и комплексной реализации договоренностей, достигнутых в ходе узбекско-турецких встреч на высшем уровне.
Обсуждены организационные и содержательные аспекты, связанные с проведением запланированных мероприятий на двустороннем и многостороннем форматах, в том числе трехсторонней встречи «Узбекистан – Азербайджан – Турция» на уровне глав ведомств, курирующих вопросы внешней политики, экономики и транспорта, в г.Ташкенте.